موجودی دام سبک کشور ۷۰ میلیون راس اعلام شد
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، موجودی دامداری ها در خرداد ماه شامل ۵۲.۷۹ میلیون رأس گوسفند و بره و ۱۷.۰۵ میلیون رأس بز و بزغاله بود.
 
مازاد ماهانه ۱۲ میلیون قطعه جوجه یکروزه
مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: با توجه به حجم جوجه ریزی ماه های اخیر، مازاد ماهانه مرغ به ۱۱ تا ۱۲ میلیون قطعه رسیده است.
 
نیازی به عرضه مرغ منجمد نداریم
محمد علی کمالی سروستانی گفت: بنابر آمار طی ماه‌های گذشته حدود ۱۵۰ میلیون قطعه جوجه ریزی داشتیم که در شرایط کنونی مرغ آن به بازار عرضه می‌شود که براین اساس روند بازار عادی است.
 
اصلاح نژاد دام‌هاموضوع طرح تحقیقاتی پسادکتری شد
«پویش ژنومیک گوسفندان بومی ایران برای شناسایی ژن‌های مرتبط با صفات تولیدی و آداپتاسیون به شرایط محیطی با استفاده از تکنیک توالی‌یابی نسل جدید» عنوان طرح پسادکتری است که با حمایت بنیاد ملی علم ایران سرانجام یافته است.
 
سهم مرغ لاین آرین به ۳۰ درصد می‌رسد
رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور از معرفی ۶ نژاد مرغ بومی تخم‌گذار در سال گذشته خبر داد و گفت: برنامه اقدامات اصلاح نژادی خوبی برای مرغ گوشتی لاین آرین انجام شده تا طی پنج سال لاین بتواند بیش از ۳۰ درصد بازار گوشت مرغ را به خود اختصاص بدهد.
 
ارزآوری صادرات تخم مرغ ۵ تا ۶ برابر افزایش می‌یابد
مدیرعامل اتحادیه مرغداران میهن گفت: سیاست اتحادیه این است که با صادرات فرآوری شده تخم مرغ، ارز آوری حاصل از صادرات را ۵ تا ۶ برابر افزایش دهد
 
افزایش جوجه‌ریزی در یزد
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد از افزایش ۶۰ درصدی جوجه ریزی در فصل بهار نسبت به مدت مشابه در سال قبل خبر داد.
 
بیش از ۳۵ هزار تن گوشت مرغ تولید داخلی خریداری شد
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور از خرید بیش از ۳۵ هزارتن گوشت مرغ تولید داخل خبر داد. در سال جاری شرکت پشتیبانی امور دام کشوربیش از ۳۵ هزار تن گوشت مرغ تولید داخل مازاد بر مصرف را به دو روش خرید مرغ زنده و گوشت مرغ منجمد انجام داده است.
 
ماهانه ۱۰۵ تا ۱۰۷ هزار تن تخم‌مرغ در کشور تولید می‌شود
رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغداران میهن گفت: ماهانه از ابتدای سال بین ۱۰۵ تا ۱۰۷ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل تقریباً ۳ تا ۵ درصد افزایش داشته است.
 
تولید و توزیع مرغ گوشتی به اتحادیه مرغداران گوشتی واگذار می‌شود
۸ راهبرد برای تشکل‌ها در حوزه کشاورزی تعریف شده که در قالب آن وظیفه تنظیم بازار تخم مرغ به صورت کامل به تشکل تعاونی مرغداران میهن واگذار شد. این تجربه برای مرغ گوشتی هم در حال پیگیری است.
 
صادرات با تولید مرغ سایز رونق می‌گیرد
مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: تولید مرغ سایز علاوه بر افزایش کیفیت مطلوب و کاهش دورریز بر رونق صادرات هم اثر بسزایی دارد. محمدعلی کمالی سروستانی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: تولید مرغ سایز در ایران تابع عوامل مختلفی است که هزینه های تولید بویژه جوجه یکروزه، قیمت مرغ در بازار و تقاضای افراد برای خرید از دیگر عوامل اثرگذار تولید مرغ سایز است.
 
حداکثر قیمت هر شتر برای پرورش ۲۵ میلیون تومان است
نادر اسدزاده معاون پژوهش فناوری و انتقال یافته های موسسه تحقیقات علوم دامی کشور از عرضه سالانه ۵ هزار تن گوشت شتر به بازار خبر داد و گفت: در قرآن به هیچ یک از دام ها به اندازه شتر اهمیت داده نشده است و آفرینش شتر همپای آسمان ها و زمین قرار دارد.
 
صادرات مرغ به ۸ هزار تن رسید
علی ابراهیمی، مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: با توجه به روند افزایش جوجه ریزی در ماه های اخیر، بازار مرغ اشباع است که همین امر موجب شده تا مرغداران در مسیر زیان حرکت کنند.
 
عرضه دام سبک ۷۰ درصد افزایش یافت
رئیس شورای تامین کنندگان دام گفت: با توجه به زایش‌های مناسب، عرضه دام سبک ۷۰ درصد افزایش یافته است.
 
نگاهی به عملکرد شرکت رهتاب در سال ۱۴۰۲: گزارشی از تحقق اهداف، رشد و توسعه
شرکت رهتاب بیستون برای دومین سال متوالی گزارش سالانه خود را در حوزه مدیریت هوشـــمند بـــازار کالاهـــای اساســـی با هدف شفاف‌سازی و ارائه عملکرد این شرکت در حوزه‌های مختلف، در اختیـــار راهبران، ذی‌نفعـــان، عوامـــل و متخصصـــان حـــوزه محصـــولات کشـــاورزی و همچنیـــن اصحـــاب رســـانه و عمـــوم جامعـــه قـــرار داده است.
 
جوجه ریزی خرداد از ۱۵۱ میلیون قطعه فراتر رفت
مدیرعامل اتحادیه مرغداران گفت: براساس آمار در خردادماه ۱۵۱ میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه جوجه ریزی صورت گرفت که این میزان مازاد بر نیاز کشور است.
 
قیمت مرغ گوشتی در اردیبهشت ۳ درصد کاهش داشت
در میان اقلام مرغداری­‌های صنعتی بیشترین میزان افزایش قیمت مربوط به تخم مرغ خوراکی با افزایش ۲۵ درصدی و بیشترین میزان کاهش قیمت مربوط به مرغ گوشتی با ۰.۳- ‌درصد است.
 
انتقال ساختمان سازمان دامپزشکی کشور به مکان جدید
مجتبی نوروزی در آستانه عید غدیر خم امروز در نشست شورای مدیران با اشاره سختی بسیاری که همکاران طی سال‌‎های گذشته از پیامدهای منفی وضعیت ساختمان متحمل شدند، از موافقت نهایی وزارت جهاد کشاورزی با پیشنهاد و پیگیری سازمان دامپزشکی کشور مبنی بر جابه‌جایی محل این سازمانبا مساعدت وزیر جهاد کشاورزی و معاون توسعه مدیریت و منابع این وزارتخانه خبر داد.
 
دانش فنی خوراک کامل دام در اختیار دامداران سنتی قرار گرفت
رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور گفت: با اجرای کامل طرح پنج ساله ارتقای کمی و کیفی تولید گوشت قرمز، نیاز کشور به واردات سالانه 150 هزار تنی این محصول برطرف می‌شود.
 
توزیع ۳۰۰ هزار تن نهاده دامی در مناطق عشایری برای اجرای تولید قراردادی
رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: برای اجرای طرح تولید قراردادی گوشت قرمز، توزیع ۳۰۰ هزار تن نهاده دامی در مناطق عشایری کشور در حال انجام است.
 
کاهش ۴۰ درصدی شیوع تب کریمه کنگو نسبت به سال قبل
سخنگوی سازمان دامپزشکی گفت: شیوع تب کریمه کنگو نسبت به مدت مشابه سال قبل به سبب اقدامات مناسب دامپزشکی ۴۰ درصد کاهش یافته است‌.
 
رعایت برنامه الگویی واکسیناسیون مهمترین ارکان موفقیت و جهش تولید در مرغداری‌هاست
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور دامپزشکی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه رعایت برنامه الگویی مصوب سازمان دامپزشکی کشور در واحدهای صنعتی نقش موثری در کاهش رخداد بیماری دارد، گفت: رعایت برنامه الگویی واکسیناسیون مهمترین ارکان موفقیت و جهش تولید در مرغداری‌هاست.
 
۳ میلیون راس دام تا پایان تابستان عرضه می‌شود
مدیرعامل اتحادیه عشایر دامداران متحرک گفت: براساس برآورد‌های صورت گرفته تا پایان فصل تابستان ۲.۵ تا ۳ میلیون راس دام عرضه می‌شود که براین اساس قیمت حداقل ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.
 
اصفهان، رکورددار تولید این نوع گوشت شد
سال ۱۴۰۲ در کشور، مرغ با وزن دو میلیون و ۱۵۴ هزار تن معادل ۹۷.۴ درصد از کل وزن قابل مصرف طیور عرضه‌شده را به خود اختصاص داده است. استان اصفهان با ۱۱ هزار قطعه شترمرغ به وزن ۴۵۷ تن در کشور مقام نخست را دارد.
 
جوجه‌ریزی خرداد به بالای ۱۴۰ میلیون قطعه رسید
نایب رئیس اتحادیه مرغداران گفت: بر اساس برآورد‌های صورت گرفته جوجه‌ریزی خرداد بالای ۱۴۰ میلیون قطعه خواهد بود.
 
ساخت یک نانوسیستم دارورسانی از پر مرغ
پژوهشگران انگلیسی با استفاده از آمینواسید موجود در پر مرغ، یک سیستم دارورسانی جدید در مقیاس نانو ابداع کرده‌اند که می‌تواند عوارض شیمی‌درمانی را کاهش دهد.
 
دام زنده قیمت مصوب ندارد
مدیرکل دفتر نظارت بر کالای اساسی وزارت جهاد گفت: قیمت مصوبی برای دام زنده عید قربان نداریم و همواره نرخ بر مبنای شرایط استان‌ها تعیین می‌شود.
 
ساخت ربات خودران پایش انفرادی طیور در مرغداری‌ها
یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و ساخت ربات خودران پایش انفرادی در مرغداری‌ها کمک شایانی در تحول آفرینی این فناوری در تمامی حوزه‌های نیازمند پایش، شناسایی، تشخیص، کنترل بیماری و سلامت گله کرده است.
 

بیشتر

Copyright © 2006 - 2024 ITPNews.com