کاهش 33 دلاری قیمت خوراک دام در بازارهای جهانی

 کاهش 33 دلاری قیمت خوراک دام در بازارهای جهانی
به گزارش خبر گزاری فارس:
خوراک دام و گندم امروز در بازارهای جهانی با کاهش شدید قیمت مواجه شد.


آخرین روز کاری این هفته بازارهای جهانی با نوسانات شدیدی همراه بود به طوری که قیمت گندم و خوراک دام دو محصول بسیار موثر در تامین امنیت غذایی با کاهش شدید قیمت مواجه شدند، اما قیمت محصولاتی مانند دانه روغنی، کاکائو، شکر و قیمت دام رشد قیمت داشتند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، در آخرین روز کاری بازارهای جهانی قیمت هر بوشل ذرت که به عنوان خوراک دام استفاده می شود با 33.75 دلار کاهش نسبت به روز قبل به قیمت 497 دلار و 75 سنت معامله شد.

قیمت گندم هم با کاهش 16.5 دلار همراه بود به طوری که هر بوشل از این محصول به قیمت 651 دلار برای تحویل در ماه سپتامبر معامله شد.

اما دانه‌های روغنی در این بازار افزایش‌های شدید قیمت را داشتند به طوری که دانه روغنی سویا 4 دلار و دانه روغنی کانولا 77.5 دلار رشد قیمت را تجربه کردند.

قیمت دام زنده و پرواری هم افزایش هایی به ترتیب 2.68 و 5.2 دلار را تجربه کردند.

یک کارشناس کشاورزی گفت: 2 دلیل عمده در کاهش قیمت گندم و ذرت بازارهای جهانی موثر است نخست اینکه فصل برداشت این محصولات است و عرضه آن در بازار افزایش یافته است، دلیل دوم اینکه، تمدید ادامه صادرات از طریق بندر دریای سیاه هم به کاهش قیمت تاثیر داشته است.

روسیه و اوکراین با میانجیگری ترکیه و با حضور سازمان ملل متحد توافق کرده اند که صادرات از طریق بندر دریای سیاه تحت شرایطی انجام شود و حدود یکماه پیش این توافق را دوباره تمدید کردند.

رشد قیمت محصولات اساسی در دوران کرونا شروع شد و پس از جنگ روسیه و ا اوکراین شتاب بیشتری گرفت، این دو کشور در مجموع 30 درصد تولید محصولات غلات دنیا را دارند و این شوک شدیدی به بازار وارد کرد. سال گذشته برخی محصولات در بازارهای جهانی حتی دوبرابر رشد کردند اما سازمان خواروبار کشاورزی ملل متحد پیش بینی کرده است که روند رشد قیمت های امسال نسبت به سال گذشته کاهشی باشد.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2023 ITPNews.com