چک لیست جوجه های با کیفیت

چک لیست جوجه های با کیفیت
به گزارش خبر گزاری ITPNews:
به عنوان یک مشتری، باید از یک هچری چه انتظاراتی داشته باشیم؟ جواب آن ساده است: داشتن کیفیت بالا هم در نژادهای گوشتی و هم در نژادهای تخم گذار. این جوجه ها نباید در یک هچری و با شرایط برابر، هچ شوند. کن مارشال (Ken Marshall) که در این زمینه متخصص است، تجربیات خود را با شما به اشتراک می گذارد:
همه هچری ها، کیفیت جوجه های خود را بالا می دانند و به آن اعتقاد دارند. شما به عنوان یک مشتری، باید آن چه را که می شنوید، بپذیرید و مطمئن شوید که جوجه ها واقعا در شرایط بسیار خوبی هستند؛ حتی در صورتی که با چشم های خودتان هم ببینید، پذیرفتن آن گاهی دشوار به نظر می رسد. اولین فعالیت من در صنعت طیور، مدیریت هچری بود. سمتی که هرگز آن را پیش بینی نمی کردم. با این حال، بعد از آن که چهار سال از زندگی ام را در دانشگاه گذراندم و در مورد طیور و انسان ها، مطالب مختلفی آموختم، به نظرم آمد که موقعیت جدید و خوبی است.
یک جوجه با کیفیت بالا، در طول روند تولید، ویژگی های کاملا متفاوتی دارد اما تعریف جوجه یک روزه با کیفیت بالا، چیست؟

- چشم های درخشان و براق
- بدن خشک ( نه مرطوب )
- دمای بدن 35.5 درجه سانتی گراد
- کج نبودن نوک
- فرم مناسب پاها
- پاهای تمیز و قرمز نبودن کف پاها
- نبود علائم تنگی نفس و سخت نفس کشیدن
- پایین نبودن شکم
- عدم وجود لکه های سیاه رنگ
- ناف، به خوبی  ترمیم یافته باشد
- پاها به درستی رشد کرده باشند، پوست، صاف و زیر آن، حاوی آب باشد
- شکم، بزرگ و پر از چربی نباشد
- میزان رشد در روزهای ابتدایی زیاد نباشد
- میزان رشد پرها برای تمامی جوجه ها یکسان باشد
- جیک جیک بدون استرس
 
این موضوع، حائز اهمیت است که تخم مرغ هایی که برای سفارش تنظیم شده اند، باید از یک گله باشند. سن تخم مرغ هایی که از این گله حاصل می شوند، نباید بیشتر از 7 روز باشد و بهتر است 4 تا 5 روزه باشند. همچنین، تخم مرغ ها باید از یک گله مادری باشند که سن آن ها کمتر از 26 هفته و بیشتر از 61 تا 64 هفته نباشد و گله های تخم گذار نیز نباید پیرتر از 70تا 74 هفته باشند. وزن بدن جوجه ها قبل از گذاشتنشان در جعبه، نباید کمتر از 35 گرم باشد و با ضریب تغییر حداقلی 97 درصد، وزنی در حدود 22.95 گرم تا 36.05 گرم داشته باشند (مشتری باید حداقل 72 ساعت قبل از رسیدن جوجه ها، از طریق تلفن، مطلع شود). اگر فاصله حمل و نقل، به گونه ای باشد که جوجه ها در همان روز هچ، به مقصد نرسند، باید به محلی که به مقصد مشتری نزدیک است، ارسال شوند. اگر هیچ یک از این ها تحقق پیدا نکرد، تخم مرغ های با این اندازه نباید در محل اولیه قرار داده شوند.
دسته تخم مرغ ها، باید با قیمتی بسیار کمتر از حداقل 20 درصد قیمت اصلی فروخته شوند و حتی بعد از آن نیز کاهش وزن طی 35 روز، فرآیندی بسیار مشکل است. در مورد رشد جبرانی باید بگویم که فکر نمی کنم که بتوان این میزان تفاوت در وزن را تا 35 روز بعد، تغییر داد. باید ناهنجاری های دیگر مثل قرمزی کف پا را نیز بررسی نمایید. اگر قرمزی مشاهده شد، به آن معناست که میزان کاهش وزن در طول تخم گذاری، به دلیل میزان بالای رطوبت هچر، زیاد نبوده است و این امر، می تواند باعث شود که جوجه ها با شکمی بسیار بزرگ، هچ شوند. جوجه ها برای بیرون آمدن از تخم، کار بسیار سختی پیش رو دارند تا بتوانند تخم را بشکنند. شکستن تخم، می تواند به کف پاهای آن ها آسیب برساند. دمای نامناسب و وجود رطوبت در هچری، می تواند تاثیر چشمگیری بر کیفیت جوجه ها داشته باشد.

چک لیست جوجه های گوشتی
دوست دارم شاهد باشم که جوجه هایی که بر اساس وزن بدن، به صورت 100 قطعه ای فروخته می شوند، ضریب تغییرشان، کمتر از 97 درصد نباشد. حتی یک مرغداری که کارش را به خوبی انجام داده است، هرگز در روز هفتم، وزن بدن مرغ او به 200 گرم نخواهد رسید. ضریب تغییر 97 درصدی، به رسیدن به این هدف کمک می کند. باید جوجه هایی با وزن 38+ و ضریب تغییر 98 درصدی داشته باشید. موضوع دیگری که باید در نظر بگیرید این است که وقتی ماشین حمل جوجه به محل شما می رسد، یعنی قبل از تخلیه، از راننده بخواهید تا به شما نمودارهای دما و رطوبت را از روی دماسنج خود نشان بدهد. دمای 30 تا 31 درجه سانتی گراد و رطوبت 65 تا 70 درصد در طول مسیر حمل، ایده آل و مناسب است.
فقط مسئله اندازه نیست که از اهمیت زیادی برخوردار است؛ اگرچه میزان اندازه برای جوجه های گوشتی، بسیار مهم است اما وزن متوسط خوب نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. با این حال، توزیع وزن، باید یکنواخت باشد تا نتایج بهینه ای در بر داشته باشد. پرورش دهندگان مرغ گوشتی نیز باید بهترین سطح مدیریت را داشته باشند، به خصوص در هفت روز اول که هدف از این دوره زمانی، رسیدن به وزن 200 گرم است. بسیاری از پرورش دهندگان، به وزن 190 گرم می رسند و افرادی که به وزن 200 گرم دست پیدا می کنند، بسیار کم هستند؛ اما با مدیریت صحیح، وجود مرغداری های مناسب، بهداشت بالای محیط و تکنیک های موثر واکسیناسیون، می توان به این هدف دست پیدا کرد.
اهدافتان را تعیین کنید، به رکوردهای قبلی نگاه کنید و ببینید که چقدر به هدف نزدیک شده اید. اگر هنوز تصمیم گیری نکرده اید، اهدافتان را واضحا تعیین نمایید تا بتوانید مدیریت شرایط را، به بهترین صورت انجام دهید. ابتدا هدف خودتان را روی 185 گرم بگذارید و سپس این میزان را بالاتر ببرید تا وزن بدن، یکپارچگی، ضریب تبدیل خوراک و میزان مرگ و میر، به صورت ممتدی بهبود پیدا کنند. اگر ذهنتان را برای این کار بگذارید، در مدت بسیار کوتاهی به این هدف خواهید رسید. ده ها سال است که مدیریت اهداف، در سرتاسر جهان، امری کارآمد می باشد. در اواخر دهه 1960 میلادی، 63 روز لازم بود تا به این هدف برسیم؛ اما اکنون 34 تا 35 روز زمان لازم است تا به چنین وزنی دست پیدا کنیم. فراموش نکنید که میزان آب مصرفی را ثبت کنید و در صورت امکان، آن را با نوع و میزان خوراک مصرفی روزانه، متناسب نمایید. هچری شما (یعنی تامین کننده جوجه ها) باید این توانایی را داشته باشد که با دانشی که از تجربیات شخصی خود به دست آورده اید، به شما کمک کند و اگر هچری شرکت خودتان، تامین کننده جوجه است، اطمینان خاطر حاصل کنید که می تواند در این مورد، اطلاعات لازم را به شما ارائه دهد.


 
نظرات شما
 •  

  علی گفت : ۹۷/۰۹/۲۰

  ممنونم از کمکتون در مورد ارائه چک لیست

  پاسخ...
نظر خود را ثبت نمایید
 • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
 • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
 • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
 • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2023 ITPNews.com