مدیریت موثر ضایعات و مشتقات طیور

مدیریت موثر ضایعات و مشتقات طیور
به گزارش خبر گزاری ITPNews:
سیستم های نقاله وکیوم برای کارخانه های فرآوری طیور، آینده خوبی را به ارمغان دارد. ایسمو ویتانن (Ismo Viitanen) از شرکت فنلاندی MariMatic Oy که در زمینه جمع آوری و مدیریت ضایعات فعالیت دارد، در مورد این سیستم های نقاله، توضیحاتی را ارائه می دهد و بیان می کند که چگونه این سیستم ها می توانند استانداردهای اثر بخشی و بهداشت را در کارخانه، به طور اقتصادی و سازگار با محیط زیست، به حداکثر برسانند.
صنعت طیور، خیلی سریع در حال پیشرفت است. بر اساس گزارشی که سازمان پیش بینی عرضه و تقاضای جهانی برای محصولات کشاورزی در ماه اوت 2016 منتشر کرده است، پیش بینی می شود 48 بیلیون پوند مرغ فقط در سال 2017 در آمریکا تولید شده باشد که این رقم، نسبت به پیش بینی ای که در ماه جولای 2016 گزارش شده، بسیار بیشتر بوده است. اما دلیل این افزایش چشمگیر چه بوده است؟ نخستین دلیل آن، این است که مرغ از محبوبیت فوق العاده ای در میان گوشت ها برخوردار است زیرا چربی آن کم است و همچنین جزء آن دسته از گوشت هایی است که هیچ مذهبی آن را ممنوع نکرده است. علاوه بر این، مرغ به دلیل داشتن چربی کم، وزن کمی هم دارد و در نتیجه، گوشت خوب و مفیدی از آن به راحتی به دست می آید.

مدیریت کارآمد ضایعات
در بسیاری از کارخانه های فرآوری طیور، روش های سنتی مدیریت ضایعات مانند سیستم های نقاله ثابت، هنوز استفاده می شود. این سیستم ها، برای حمل مقدار زیادی محصول با سرعت بالا طراحی شده اند و هزینه آن ها بسیار کمتر از استفاده از کارگران است. این سیستم ها شامل دستگاه های عمودی، افقی و خمیده می شوند که محصولات را از نقطه A به نقطه B انتقال می دهند. در یک کارخانه معمولی طیور، در سیستم های نقاله سنتی، معمولاً سیستم نقاله یک متر عرض و 100 متر طول دارد.
در حالی که بسیاری از کارخانه داران از این سیستم های نقاله راضی هستند، باید سیستم دیگری جایگزین این نقاله ها در صنعت طیور می شد تا کل روند کار، کارآمدتر و مفیدتر باشد تا سرعت کار در لاین های فرآوری بیشتر شود و روند کنترل محصول راحت تر باشد. با داشتن سیستم کارآمدتر، نه تنها کارگران کمتری در فرآیند تولید مورد نیاز خواهد بود؛ بلکه اقلام و قسمت های مختلف طیور هم به صورت موثری قابل مجزا شدن خواهند بود و مقدار بیشتری غذا برای خوراک انسان و حیوانات تولید خواهد شد.

نقاله وکیوم
در سال های اخیر، بازار طیور از تکنولوژی های جایگزین بهتری مانند نقاله وکیوم بهره برده که به طور موثری کارخانه های فرآوری طیور را تحت تاثیر قرار داده است. سیستم نقاله وکیوم مانند یک پاک کننده وکیوم بزرگ عمل می کند. مواد و محصولات در نقاط مکش قرار می گیرند و از یک خط لوله نزدیک و از طریق یک وکیوم قدرتمند، به صورت ایمن به مقصدهای مختلفی فرستاده می شود.
به گزارش خبر گزاری ITPNews:
 • هر چه فضای کار کمتر باشد، هزینه پرداختی برای برق نیز کمتر خواهد بود و هزینه های کلی کارخانه فرآوری طیور نیز کاهش می یابد
 • به گزارش خبر گزاری ITPNews:
  این سیستم وکیوم مدرن می تواند در مقایسه با شیوه های قدیمی نقاله، مزیت های بی شماری داشته باشد. این سیستم می تواند محیط کار ایمن تر و بهداشتی تری را فراهم کند. نه تنها محصولات و ضایعات آن ها بلافاصله توسط سیستم به صورت اتوماتیک از هم جدا می شوند؛ بلکه به کمک این تکنولوژی، نیازی نیست که محصولات به صورت دستی شسته یا کنترل شوند و دیگر نیازی به سطل های زباله نخواهد بود و خطر سر خوردن آن ها بر روی مواد غذایی از بین می رود و به این ترتیب، بهداشت و ایمنی غذا به حداکثر می رسد.
  بعضی از سیستم های نقاله مدرن، حتی از یک سیستم شست و شوی بلافاصله ای استفاده می کنند. این ماشین شست و شو، روند تمیز کردن و شست و شو را با چرخه های مختلف شستن و آب کشی انجام می دهد. رعایت بهداشت در کارخانه های طیور، باید به عنوان مهم ترین بخش در نظر گرفته شود زیرا محصولات این کارخانه ها برای مصرف انسان استفاده می شوند.
  بازدهی و کارآمد بودن نیز یکی از مهم ترین رکن های کارخانه های فرآوری می باشد. در یک کارخانه بزرگ و مدرن طیور، سیستم های نقاله وکیوم می توانند هزینه ها را به حداقل برسانند و پرداخت هزینه برای خرید آن ها جبران پذیر است، زیرا نیاز به کارگر را کمتر می کند و کارگران می توانند بالای سر دستگاه های اتوماتیک قرار بگیرند. علاوه بر آن، کارخانه به فضای کمتری نیاز خواهد داشت زیرا سیستم های نقاله وکیوم، جای کمتری نسبت به نقاله کمربندی می گیرند و مصرف برق نیز کاهش پیدا می کند.
  مسلماً هر چه فضای کار کمتر باشد، هزینه پرداختی برای برق نیز کمتر خواهد بود و هزینه های کلی کارخانه فرآوری طیور نیز کاهش می یابد. البته فقط برق و هزینه های آن حائز اهمیت نیستند بلکه تغییر جهانی آب و هوا نیز از دغدغه های اخیر کارخانه ها در جهان می باشد. همان طور که پیشتر اشاره کردیم، سیستم های نقاله وکیوم، به شکل قابل توجهی مصرف انرژی را کاهش می دهند. علاوه بر آن، راه حل های جدیدی نیز برای ضایعات ارائه می کنند که مصرف آب را به حداقل می رسانند. سیستم های نقاله وکیوم برای انتقال محصولات، هیچ آبی مصرف نمی کنند و آلودگی آن ها نیز صفر است. این سیستم ها نیازی ندارند که منبع آب به آن ها نزدیک باشد.

  آینده مدیریت موثر ضایعات
  امنیت غذایی و تولید بهینه، فاکتورهای اصلی در کارخانه های فرآوری طیور می باشند که در سال های اخیر، پیشرفت های زیادی داشته اند. کارخانه داران باید متوجه این موضوع باشند که سیستم های نقاله وکیوم که نوآوری در این صنعت به حساب می آیند، نه تنها مدیریت بهینه را به ارمغان می آورند؛ بلکه از نظر اقتصادی و زیست محیطی نیز بسیار موثر هستند. این سیستم، مدیریت ضایعات و محصولات مشتق از طیور را به بالاترین میزان بازدهی می رساند
   
   
  نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
  Copyright © 2006 - 2023 ITPNews.com