نهاده‌های دامی معطل تأمین ارز

نهاده‌های دامی معطل تأمین ارز
وارد کنندگان نهاده‌های دامی از طولانی‌شدن روند تخصیص ارز برای واردات نهاده گلایه دارند، کارشناسان هم معتقدند مشکلات تامین و گرانی نهاده در بازار، عامل اصلی بروز نوسان در قیمت برخی محصولات پروتئینی است.

در این شرایط اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دامی در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور از توقف روند تخصیص و تامین ارز نهاده‌های دامی از اوایل دی‌ خبر داده به نحوی که صف تخصیص ارز برای نهاده جو دامی به بیش از ۵ ماه و برای ذرت دامی نیز به حدود ۴ ماه رسیده است.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور محمد مهدی نهاوندی گفته است که این مشکل موجب سر‌رسید‌شدن تعهدات واردکنندگان به فروشندگان خارجی و رجوع اجتناب‌ناپذیر به بازار آزاد ارز می شود که باعث تشدید نوسانات بازار ارز و تبعات حقوقی برای شرکت می‌شود.

پیمان پاک، قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی هم ا‌خیرا مشکلات تامین نهاده را تایید کرده و گفته است در ابتدای سال گذشته قیمت ارز نهاده‌های دامی ۶ برابر شد‌ و شوک قیمتی ایجاد کرد.

تولیدکنندگان دام و طیور بارها‌ اعلام کرده‌اند که مشکل تامین نهاده، آنها را در 2 الی 3 سال اخیر وادار کرده است دام‌های خود را بفروشند و دامدار دیروز اکنون به جای دامداری، ‌فقط ماشین لوکس سوار می‌شود.


‌در این راستا اتحادیه وارد‌کنندگان نهاده دامی به معاون اول رئیس جمهور نامه‌ای نوشت.

نهاده‌های دامی 70 درصد هزینه تمام‌شده محصولات پروتئینی را تشکیل می‌دهد، یعنی7 میلیون تومان از یک دام زنده به ارزش 10 میلیون تومان مربوط به هزینه نهاده است.

 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2024 ITPNews.com